پایان نامه

پایان نامه

پایان نامه یا رساله که برخی آن را با نام تز میشناسند، نوشته ای است که دانشجویان برای دریافت مدرک تحصیلی باید درمورد رشته تحصیلی خود در موضوعی خاص انجام دهند. پایان‌نامه به‌عنوان یکی از شرایط احرازفراغت از تحصیل ، ارائه می‌شود و نویسنده آن دانشجویی است که زیر نظر کلی یک هیأت علمی کار می‌کند. موضوع انتخابی پایان‌نامه، معمولاً، محدود و تخصصی است و تحقیق در مورد آن، زمان مشخص و مبتنی بر روش علمی را طلب می‌کند. هر چیزی پایانی دارد و در تحصیلات تکمیلی پایان همان پایان نامه و تز است که دانشجویان با مشخص کردن یک عنوان پژوهشی مناسب و الزاما غیر تکراری به نگارش و نوشتن  در این عنوان می پردازد تا مقطه تحصیلی به پایان برسد. پایان نامه ترجیها نباید موضوعی تکراری داشته باشد و هر دانشجو می بایست با گرفتن مشاوره و انتخاب موضوع جدید در مورد پایان نامه خود در نظر بگیرد. به عبارتی این پژوهش باید نتیجه درسهای آموخته شده و واحدهای گذرانده شده باشد. پایان نامه بخش های مختلفی دارد که باید رعایت شوند مانند تعاریف، کلید واژه ها، تبیین اهمیت مساله مورد پژوهش، فرضیات، پیشینه تحقیق و منابع. نگارش پایان نامه ماهها طول می کشد و دانشجو موظف است که مرحله به مرحله برنامه ریزی داشته باشد. قدیمی‌ترین پایان‌نامه فارغ‌التحصیلان خارج از کشور ، متعلق به سال 1909 در دکترای مهندسی عمران و قدیم‌ترین پایان‌نامه فارغ‌التحصیلان داخل کشور، متعلق به سال تحصیلی 1310 ش. در مقطع کارشناسی ارشد علوم انسانی (زبان‌شناسی) است.
پایان نامه

 

در کلیه رشته‌های دانشگاهی، در دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری، نگارش و ارائه پایان‌نامه ضروری است. البته در دوره کارشناسی برخی رشته‌های فنی و هنری نیز دانشجو ملزم به تهیه پایان‌نامه تحصیلی است. در حوزه علوم پزشکی، برحسب مقطع تحصیلی، پایان‌نامه‌ها به سه گروه علوم پایه، عمومی (بالینی)، و تخصصی تقسیم می‌شوند. پایان‌نامه‌های پژوهشی متعلق به دوره‌های تحصیلات تکمیلی یکی از انواع منابع اطلاعاتی ردیف اول محسوب می‌شوند.

 

 

 

 

پایان نامه و نحوه نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری

پایان نامه واژه ایست که برای هر فردی یک نگرش و دید را نوید میدهد. برای یک نفر کلمه ای شیرین و برای فردی دیگر کلمه ای زشت و غیر قابل حضم! اما اصولا پایان نامه را اگر درک کرده باشید در میابید که واژه ایست بسیار زیبا و آینده ساز ! تز فروم (انجمن پایان نامه) این کلمه را اینطور بیان میکند : پایان نامه پژوهشی است که توسط دانشجویان برای دریافت مدرک تحصیلی خود در دوره های کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری با گردآوری و تولید مطالبی جدید و بعضا خود ساخته ، با هدف یادگیری ، پژوهش و اعطلای آموزش عالی کشور در بعد کوچک، و نظام علمی دنیا در بعد وسیع تولید می گردد. البته در کنار پایان نامه کلمات دیگری همچون تز ، رساله نیز استفاده میگردد. رساله همان پایان نامه است که در مقطع دکتری در حجم وسیعتر انجام میشود. برای تولید و نوشتن پایان نامه ابتدا موضوع و سوالی را از طریق تجزیه و تحلیل مورد بررسی قرار میدهند و در طی مراحل با استفاده از علوم موجود و یادگیری های شخصی در طول تحصیل آن و با بسط موضوع از راه هایی مانند استدلال و کارهای آزمایشگاهی و کارآموزی و عصاره ای از اینها در کنار تجارب دیگران به آن پاسخ میدهند. در طول این مسیر استاد راهنما در کنار محقق حضور دارد که وظیفه آن برطرف سازی ایرادات و راهنمایی های ایست که محقق در طول کار به آن احتیاج دارد تا مشکلات احتمالی را حل کند.

 

انجام پایان نامهاهمیت نوشتن پایان نامه :

پایان‌نامه‌ها را معمولاً از دو دیدگاه ارزیابی می‌کنند:

 • به‌عنوان گامی مقدماتی و نخستین تحقیق جدّی و منضبط دانشجو در زمان‌بندی مشخص؛
 • به مثابه کاری نهایی که برآیند کل یافته‌های دانشجو در طول دوره تحصیلی است.

عمده دلایل تهیه پایان‌نامه تحصیلی عبارتند از:

 1. یادگیری روش‌شناسی تحقیق؛
 2. توسعه نگرش علمی؛
 3. کسب موفقیت برای مطالعه‌ای جدی و عمیق و کسب تجربه علمی در حوزه موضوعی خاص؛
 4. کسب مهارت برای مطالعه نقّادانه و موشکافانه؛
 5. بهره‌مندی از اطلاعات جدیدتر؛
 6. شرط لازم برای دریافت مدرک تحصیلی؛
 7. انتشار نتایج پایان‌نامه به‌شکل مقاله پژوهشی در مجلات علمی و تخصصی.

همین ویژگی است که انجام پایان‌نامه را تبدیل به منبع اطلاعاتی ارزشمندی برای علاقه‌مندان به آن حوزه موضوعی می‌سازد. نوشتن پایان‌نامه‌ها معمولاً اساس تدوین مقاله‌ها یا کتاب‌های منتشر شده بعدی می‌شوند و تا آن زمان تنها مدرک دسترس‌پذیر آن فعالیت علمی محسوب می‌شوند.

انجام و نوشتن پایان نامه پروژه ای بزرگ است که چند ماه طول می کشد و انجام آن نیازمند نظم و انضباط است ، در نتیجه  فرد باید بسیار به موضوع پایان نامه علاقمند باشد.. برای حفظ علاقه و انرژی شما در طول مدت مطالعه موضوعی را انتخاب کرده که واقعا به آن علاقه دارید. بهترین راه برای شروع این است که به دنبال سوال جالبی باشید. در این مرحله ، شما باید یک سوال خوب شکار کنید. پیدا کردن پاسخ این سوال هدف از تحقیق و نوشتن پایان نامه شما می باشد.

مراحل نگارش پایان نامه به شکل زیر تقسیم بندی می شود :

 • فکر کردن در مورد موضوع پایان نامه 2 - تهیه طرح 3 - انجام طرح 4 - نوشتن پایان نامه پژوهشی    5 - به اشتراک گذاری نتایج پژوهش با اساتید راهنما  6 – اصلاح کلی پایان نامه و ارائه نهایی

 

 • فکر کردن در مورد موضوع پایان نامه : در انتخاب موضوع بایستی کاملا هوشیار باشید و تمامی مقالات روز دنیا را درباره آن موضوع مطالعه کرده و نقشه راهی که قرار است در طول دوره کارشناسی ارشد یا دکتری طی کنید را ترسیم نمایید . باید درست و دقیق بر روی موضوع فکر کنید تا در نوشتن پایان نامه خود دچار نقصان نشوید.مهمترین پارامتر در زمان فکر کردن به موضوع پایان نامه استفاده از مشاوره متخصصین و اساتید این فن است . بر اساس تجربه چندین و چند ساله ای مشاور در امر مشاوره پایان نامه و نگارش آن  دارد چند موضوع را به شما معرفی نماید و این شما هستید که با مطالعه بر روی موضوعات پیشنهادی ایشان، یک موضوع را انتخاب کنید. تیم تخصصی تزفروم، شامل جمعی از فارغ التحصیلان دکتری و کارشناسی ارشد و دانشجویان دکتری از دانشگاههای برتر ایران می باشند.کارشناسان زبده ما، ارائه خدمات آموزشی و پژوهشی جهت ارتقاء سطح آگاهی دانشجویان را سرلوحه ی کار خویش قرار داده اند و با رعایت اصول حرفه ای و اخلاقی، آماده ارائه خدمات در ارائه موضوعات متنوع  پایان نامه در تمامی مقاطع و رشته های تحصیلی می باشند.
 • تهیه طرح : هر پایان نامه قبل از نگارش نیاز به طرح  یک طرح برای برآورده ساختن نیازهای خود در باب موضوع خود دارد و در آن طرح سوالاتی که به نگارش پایان نامه کمک بسزایی می کند بسیار پر اهمیت است . پرسش هایی نظیر موارد ذیل :

الف ) پیشنهاد ما چیست؟

ب ) برای انجام آن چگونه طرح ریزی کرده ایم؟

ج‌) چه زمانی را برای انجام آن برنامه ریزی کرده ایم؟

د‌) چقدر هزینه برای انجام این طرح لازم است؟

 • انجام طرح : در هنگام نوشتن توجه شود که عنوان ها و کلمات کلیدی مرتبط با پایان نامه و پروپوزال حتما در آن نوشته شود.در طرح باید از کلی گویی و ارائه و نوشتن موضوعات غیر مرتبت جلوگیری شود . در طرح شما باید به صورت کاملا روشن و شفاف کارآیی نگارش پایان نامه خود را بررسی کنید و به روش انجام تحقیق ، فرض ، حکم ، نتایج پیش بینی شده و روش های ارزیابی تحقیق و پایان نامه خود اشاره کنید .
 • نوشتن پایان نامه پژوهشی :  نوشتن پایان نامه کار فنی و تخصصی است. پایان نامه می بایست  شامل چکیده پایان‌نامه به فارسی، فهرست تفصیلی مطالب، فهرست تصاویر، جداول و نمودارها، مقدمه و تاریخچه مختصر، مروری بر کارهای انجام شده و آخرین اطلاعات تئوری، عملکرد تحقیقی و عملی نتایج، بحث و پیشنهادات و فهرست منابع و مأخذ دارا باشد . رعایت شیوه‌ای استاندارد از جانب دانشجویان برای حفظ هماهنگی بین پایان‌نامه‌ها الزامی است. در حال حاضر هر دانشگاه و موسسه علمی برای نگارش پایان‌نامه شیوه‌ای مخصوص ارائه کرده است. البته باید در نظر داشت که در اکثر آن‌ها نکات و استانداردهای مشترکی وجود دارد. کارشناسان نخبه ی مجموعه تزفروم با وجود حجم پروژه های در دست، دلسوزانه از آغاز و در تمامی مراحل از جمله انتخاب موضوع، نگارش پروپوزال، اعمال پیشنهادات احتمالی استاد راهنما، توضیحات مراحل مختلف پایان نامه و سوالات احتمالی روز دفاع، شما را هراهی می کنند و مسیر دشوار انجام پایان نامه را برای شما آسان و بدون استرس می نمایند.
 • به اشتراک گذاری نتایج پژوهش با اساتید راهنما : پس از انجام فرآیند اولیه نوشتن پایان نامه برای گرفتن مشاوره از استاد راهنما و تائید درک صحیح دانشجو از موضوع پایان نامه خود و ارائه دقیق و کامل هر آنچه در پروپوزال آمده است از نظر اساتید راهنما استفاده می شود  و از مشاوره هایی که آنها ارائه می دهند بهره برده می شود سپس در قسمت هایی که نیاز به اصلاح و یا اضافه و کم کردن مطالب است تغییرات را اعمال و پس از یک نگارش صحیح پایان نامه می بایست  مجددا برای اعمال نظر و یا مشاوره ثانویه نزد اساتید راهنما باید برده شود . تیم پشتیبانی تزفروم  با تجربه چندین ساله ی خود در انجام پایان نامه ، ثابت کرده است می تواند بهترین و مطمئن ترین دوست ، مشاور و پشتیبان شما جهت نوشتن ، انجام و تدوین پایان نامه های شما عزیزان در مسیر انجام پایان نامه باشدو البته تا به امروز به لطف خدا و عنایت دانشجویان محترم که به ما اعتماد داشته اند در این مسیر موفق بوده ایم .
 • اصلاح کلی پایان نامه و ارائه نهایی

پس از تائید استاد راهنما مبنی بر اتمام عملیات نگارش نوبت به اصلاح کلی پایان نامه و اعمال نظرات تکاملی و نهایی بر روی پایان نامه است .اضافه کردن پاورقی ها ، آدرس دادن اطلاعات ورودی ، تکمیل فهرست ابتدایی ، ساماندهی منابع و مآخذ و ... در این زمان انجام می شود .

تیم فوق تخصصی تزفروم  متعهد است تا آخرین روز  دفاع  پایان نامه در کنار شما باشد و در طی مراحل انجام پایان نامه و پروپوزال تصحیحات احتمالی از جانب استاد راهنمای شما را اعمال کند. دانشجو در طی انجام پایان نامه با کارشناسان  در ارتباط خواهد بود و از وضعیت انجام پایان نامه خود آگاه است.

 

ثبت پایان نامه در ایران داک

ایران داک ثبت پایان نامه

آیین‌نامه ثبت و اشاعه پیشنهاده‌ها، پایان‌نامه‌ها، و رساله‌های تحصیلات تکمیلی و صیانت از حقوق پدیدآوران در آنها (شماره ۱۹۵۹۲۹/و تاریخ ۱۳۹۵/۹/۶) از همه دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، و مراکز آموزش عالی، پژوهشی، و فناوری دولتی و غیردولتی زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات، و فناوری خواسته است که فایل تمام‌متن این مدارک را در پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) ثبت کنند. برای آسان‌سازی این فرایند، ایرانداک سامانه ملی ثبت پایان‌نامه‌، رساله، و پیشنهاده‌ را در اختیار دانشجویان گرامی قرار داده است.

دانشجویان پس از تصویب پیشنهاده، به این سامانه مراجعه و اطلاعات پیشنهاده خود را ثبت و شناسه ره‌گیری دریافت می‌كنند. پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها نیز پس از ثبت و بارگذاری فایل تمام‌متن و تأیید ایرانداک، آماده پذیرش دانشگاه می‌شوند. دریافت شناسه ره‌گیری به‌‌منزله ثبت پایان‌نامه یا رساله در سامانه است و دانشجو باید آن را برای گام‌های بعدی به مؤسسه محل تحصیل اعلام کند. سپس دانشگاه وارد سامانه می‌شود و اطلاعات دانشجو را بررسی و اگر تأیید کند، در سامانه ثبت پایانی می‌شود.

به منظور هماهنگی و یکپارچگی سیستم نظارت بر انجام پایان نامه ها و برقراری عدالت در سطوح فیزیکی در تدوين پايان نامه در جلسات متعدد شوراي تحصيلات تکميلي بحث و تبادل نظر شد و سرانجام طرح پيشنهادي و دستورالعمل تدوين آن در جلسه شوراي تحصيلات تکميلي به تصويب رسيد.

خط طرح

_   خط متن پايان‌نامه و نام استادان راهنما و مشاور و دانشجو و .... (نازنين نازك 13)

_   عنوان رساله (نازنين سياه 13)/_ کليد واژه‌ها موجود در پایان نامه (نازنين سياه 13)

تعاريف

نوشتن عنوان پايان نامه به دو زبان فارسي و انگليسي الزامي است. اما نوشتن عنوان عربي با صلاحديد استاد راهنما و شوراي تحصيلات تکميلي گروه خواهد بود.

نوع تحقيق بر اساس تعاريف زير مشخص مي شود.

 1. تحقيق بنيادي: تحقيقي است که در جستجوي کشف حقايق و واقعيتها و شناخت پديده ها و اشياء است و روابط علمي را کشف مي نمايد و به تبيين ويژگيها و صفات يك واقعيت مي‌پردازد. با انديشه و تفکر منطقي سر و کار دارد. به سخن ديگر تحقيق بنيادي شرح و تبيين يک تفکر يا پايه گذار انديشه هاي جديد است.
 2. تحقيق توسعه‌اي: پژوهشي است که با هدف گسترش مرزهاي دانش عمومي بشر صورت مي گيرد بنابراين هر يک از موضوعاتي که در حوزه علوم انساني و تجربي بتواند به گسترش اين علوم کمک نمايد و به شرح و تبيين آن بپردازد و وجوه ناشناخته آن را روشن کند در حوزه تحقيقات توسعه اي جاي مي گيرد.
 3. تحقيق کاربردي: تحقيقي است که به منظور حل مشکل يا معضل خاص علمي يا اجتماعي انجام مي گيرد. تحقيق کاربردي بايد به صورت روشن و مشخص در کارگاه يا کارخانه يا جامعه مورد استفاده قرار گيرد.

مشخصات استادان راهنما وکسانی که مشاوره پایان نامه را بر عهده داشتند، سمت، گروه آموزشي، رتبه و تخصص بايد دقيقاً ذكر شود. در بخش ملاحظات نام دانشگاه يا محل خدمت استادان راهنما يا مشاوري كه عضو هيات علمي دانشگاه اصفهان نيستند مشخص گردد.

اهداف

اهداف اصلي و مهم پايان نامه در يک يا دو بند منطبق با عنوان پايان نامه بيان مي شود.

اهداف اصلي بايد با جهت کلي پايان نامه هماهنگي کامل داشته باشد به طوري که از مجموع عنوان و اهداف بتوان به محتواي کلي پايان نامه پي برد.

هر پایان نامه اهداف جزئي نيز دارد که اين اهداف بر اساس فصل هاي مختلف در سه يا چهار بند تبيين مي‌شود.

فرضيات يا پرسشهاي تحقيق

فرضيات يا پرسشها پایان نامه  بايد در راستاي اهداف تبيين شود.

فرضيه عبارت است از حدس يا گمان انديشمندانه درباره ماهيت، چگونگي و روابط بين پديده ها، اشياء و متغيرها که محقق را در تشخيص نزديکترين و محتمل ترين آنها براي کشف مجهول کمک مي نمايد. بنابراين فرضيه گماني است موقتي که درست بودن يا نبودنش بايد مورد آزمايش قرار گيرد.

پرسشهاي پایان نامه نيز به اجزاء فرضيه ها مي پردازد و پيوسته مسير نگارش و انجام پایان نامه را با عبارتهاي پرسشي جستجو مي کند. پرسش پيوسته انگيزه محقق را براي يافتن مطلوبي مجهول روشن مي کند و به سخن ديگر محقق را براي يافتن مطلوبي مجهول بر مي انگيزد. پرسش ارتباط بين متغيرها را مورد تامل قرار مي دهد.

پيشينه تحقيق

پيشينه تحقيق موضوع پایان نامه شرح مختصري از آغاز تحقيقات وادامه آن را در زمينه موضوع مورد پژوهش نشان مي دهد. در پيشينه تحقيق بايد روشن شود که اين پژوهشها چگونه و از کجا شروع شده و تبيين به کجا انجاميده است. پيشينه بايد بر اساس تقدم و تاخر زماني تنظيم شود.

روش تحقيق و مراحل آن

روش تحقيق و انجام پايان نامه بايد متنانسب با موضوع و ماهيت موضوع و بر اساس رشته تحصيلي به صورت دقيق و علمي مشخص شود. اين روش بايد بر اساس ديدگاههاي صاحب نظران در کتابهاي روش تحقيق هر رشته منطبق باشد.

منابع و مآخذ

در اين بخش بايد منابع اصلي و مآخذ معتبر بدين ترتيب و به صورت الفبايي ذکر شود.

شهرت، نام، سال چاپ، نام کتاب، مترجم يا مصحح، محل نشر، نام انتشارات، نوبت چاپ

پس از اتمام نوشتن پایان نامه و تائید از سمت استاد راهنما می بایست یک فایل پاورپوینت طراحی و به پایان نامه پیوست گردد و در زمان ارائه از آن استفاده شود

قالب تم پاورپوینت پایان نامه

قالب ارائه شده در پاورپوینت پایان نامه باید به نحوي طراحي شود كه علاوه بر زيبايي ظاهري بسيار مناسب براي انجام پايان نامه، پروژه و تحقيق براي دوره هاي ليسانس، فوق ليسانس و دكتري باشد. در طراحي قالب باید سعي شود براي سهولت در دسترسي به موضوعات مورد ارائه منو باري تهيه نماييم تا به صورتي لينك شده با كليك روي موضوع مورد نظر به آن اسلايد هدايت شد. همچنين با تعريف نمودن دو كليد Home  و Exit براي برنامه مي توان با كليك كردن روي آنها به ترتيب به اسلايد اول هدايت شده و از حالت Slid Show خارج شد. همچنين طوری طراحی شود که با هدايت شدن از يك اسلايد به اسلايد بعدي، متناسب با موضوع مورد ارائه در هر لحظه رنگ تب آن موضوع تغيير كرده و از بقيه تب ها متمايز باشد  به نحوي كه حاضرين متوجه شوند شما درباره چه موضوعي صحبت مي كنيد.

استفاده از پایان‌نامه تابع شرایط ویژه‌ای است زیرا، از لحاظ حقوقی، تکثیر و نقل از پایان‌نامه‌های تحصیلی بدون اجازه از صاحبان اثر (دانشجو و استاد راهنما) مجاز نیست. طبق قانون واسپاری، نسخه‌های محدودی به دانشکده محل تحصیل و کتابخانه مربوط ارائه می‌شود و در کتابخانه‌ها نیز سعی شده است از پایان‌نامه‌ها فقط در حد مطالعه در محل و احیاناً معدودی نقل قول با ذکر منبع و یا استفاده از منابع و مراجع معرفی شده و نهایتاً روبرداشت چکیده پایان‌نامه‌ها استفاده شود.

حجم پایان نامه ها

حجم پایان نامه در هر مقطع با یکدیگر تفادت دارد. در دوره کارشناسی حجم کمتری دارد و اصولا می بایست تحقیقات مشابه را یکپارچه سازی نمود و در فرمتی یکسان در پنج فصل گردآوری میشود و کمتر پیش می آید که لازم به تولید محتوا باشد. اما در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری حجم پایان نامه متفاوت از کارشناسی است. پایان نامه یا رساله ارشد و دکتری با حجم زیادتر سعی در ایجاد بینش جدید در قالب محتوایی ناب از مطالب جدید علمی ایست که دانشجویان باید فارغ از محتوای تکراری ( کپی ) ، تلاش کنند تا متون علمی جدیدی خلق کنند تا بتوان راه حلی برای مسئله علمی مورد پژوهش پیدا کرد.

انجام پایان نامه
انجام پایان نامه

نگارش پایان نامه

روش نگارش پایان نامه در کارشناسی ارشد در کشور ایران بدین نحو است که موضوعات جدید علمی مورد مطالعه در دنیا را انتخاب کرده، آنرا بومی سازی نمود تا راه برای طی کردن این مسیر در ایران هموار شود. این یعنی تولید علم در ایران که به لطف خدای متعال سرعت پیشرفت علمی ایران در منطقه خاورمیانه بالاتر از سایر کشورهاست و ایران رتبه اول تولید علم را دارد. اما این کافی نیست و ما باید در سطح جهانی در پله های بالایی باستیم و این مهم بجز تحقیقات علمی در قالب پایان نامه و مقالات میسر نمی باشد.

دوست دارم این نکته برای افرادی عرض کنم که نمیدانند. ((  شاید از خودتان بپرسید نوشتن پایان نامه که به تولید علم منتهی میگردد به چه درد ما میخورد؟!! در یک جمله کوتاه وساده میگویم که تولید علم یعنی دستیابی به تکنولوژی و در پس آن یعنی شکوفایی اقتصادی و سپس رفاه واشتغال در کشورعزیزمان ایران )). پس سعی کنید که تولید علم کنید نه کپی. افراد و سایت هایی که کپی کرده اند هم لطفا رویه شان را تغییر دهند.
بگذریم.

انتخاب موضوع پایان نامه

انتخاب موضوع پایان نامه

در ادامه روش انتخاب موضوع پایان نامه کارشناسی ارشد ، می بایست مقالات روز دنیا که به مقاله بیس یا مقاله ISI نیز معروف است را انتخاب نموده و پس از مشورت با استاد راهنما بواسطه یکی از مقالات مناسب ، موضوع پایان نامه را انتخاب نماییم و ادامه راه ... و در نهایت تدوین پایان نامه و سپس روز شیرین دفاع از پایان نامه .

 

 

 

 

روش تحقیق در پایان نامه

اما در پایان نامه یا همان رساله دکتری ( دکترا ) روش کار کمی فرق دارد. موضوع رساله دکترا عموما موضوعی است که تقریبا جواب دقیقی و مشخصی برای آن وجود ندارد و دانشجوی دکتری در ماراتن نفسگیر 2 ساله تلاش دارد با زحمت فراوان جواب درستی برای آن پیدا کند. البته ممکن است تحقیقاتی به جواب دقیق نرسند اما بر اساس دسترسی فرد به اطلاعات و آزمایشگاه ها و همچنین سواد او یک جواب نهایی برای آن موضوع پیدا میشود . بعد از تدوین و تکمیل نهایی پایان نامه دکتری و گذشت از مرحله دفاع روند به سه دسته تقسیم میشود:

 • موضوع و متن پایان نامه معمولی است و ارزش سرمایه گذاری و تست آن در مرحله عمل وجود ندارد.
 • موضوع و متن پایان نامه خوب است و تا حدودی به واقعیت نزدیک است.
 • موضوع ، متن و نتیجه نهایی مشابه اکثر نظرات کارشناسی است و لازم است آنرا به واقعیت تبدیل نمود تا در نهایت بشه علم .

دو مورد اول که تکلیف آنها مشخص است. یا اصلا بر روی آن تحقیقات عملی و آزمایش صورت نخواهد گرفت و یا در صورت آزمایش مورد دوم به نتیجه اشتباه منتهی میگردد. سعی کنید روند انجام پایان نامه را طوری مدیریت کنید که در گروه آخر قرار گیرید.

 

اما در مورد پایان نامه  سوم موضوع کاملا برعکس است. پایان نامه ای که موضوع درستی انتخاب شده و فرد محقق که در اغلب اوقات دانشجو دکتری است ، برای آن زحمت کشیده و واقعا علم تولید کرده است به نتیجه نهایی خواهد رسید. البته برای دیده شدن و رسیدن به این مرحله لازم است مقالاتی در قالب مقاله ISI از پایان نامه بچاب برسد تا در کشور و یا جهان ، شرکت یا کشوری حمایت خود را از دانشجو و موضوع تحقیق او مطرح کند. پس از آن است که تحقیقات عملی بر روی آن آغاز میگردد و پس از کسب موفقیت در آزمایش ها چنان تحول عظیمی روی خواهد داد که اصلا انتظار نمیرفت. ممکن است علمی که آن فرد تولید کرده باشد یا اصلا وجود نداشته است و یا زمینه آن کم بوده و یا در انحصار کشورهای معدودی بوده است که به واسطه زحمت آن فرد بومی سازی شده و باعث تحولی در جامعه و کشور هدف میگردد. جدا از کشور سونوشت آیندگان هم با تغییرات بزرگی مواجه میگردد.

پس اینجاست که این جمله نمود پیدا میکند:

(( شاید از خودتان بپرسید نوشتن پایان نامه که به تولید علم منتهی میگردد به چه درد ما میخورد؟!! در یک جمله کوتاه وساده میگویم که تولید علم یعنی دستیابی به تکنولوژی و در پس آن یعنی شکوفایی اقتصادی و سپس رفاه واشتغال در کشورعزیزمان ایران )).

بعضی از دوستان به دلایل مختلف زمان و تخصص کافی برای انجام پایان نامه را ندارند و مجبور میشوند که نگارش آن را به افرادی بسپارند که متخصص انجام پایان نامه اند. فارق از اینکه وارد بحث برون سپاری پایان نامه بشیم میخواهم دانشجویان و دوستان را نصیحتی کنم. با ذکر مطالب بالا قصدم این بود که در نهایت به اهمیت پایان نامه پی ببرید و بدانید که نگارش اصولی آن چه تاثیراتی در پی دارد. اگر زمان و هر دلیلی برای انجام آن ندارید حداقل در سپردن نگارش آن به مجری دقت نمایید. دسته ای که پایان نامه را دانلود میکنند و یک کار 100درصد کپی تحویل کشور میدهند باید بدانند که این عمل بیش از اندازه نادرست و غیر اخلاقی است. سعی کنید فردی را بعنوان مجری انتخاب کنید که او مخالف کپی باشد و رسالت پایان نامه نویسی را رعایت کند. اگر تولید علم نمیکند لااقل یک پایان نامه ای با استفاده از مطالب جدید و جمع بندی اصولی را ارایه دهد. این موارد را تا دانشجویان کارشناسی ارشد اگر انجام دهند کمک بزرگی به کشور نموده اند و حتما آنها هم در پیشرفت کشور و سرنوشت فرزندانشان سهیم خواهند بود. اما توصیه من به دانشجویان دکتری اینست که خودشان نگارش و انجام پایان نامه و رساله دکتری را تکمیل نمایند.

سخن آخر در رابطه با نگارش پایان نامه

تزفروم به عنوان مجموعه ای که خدمات مشاوره ای در زمینه انجام پایان نامه صورت میدهد پشتیبان دانشجویانی ایست که میخواهند خودشان روند پایان نامه شان را انجام دهند . ما آماده ایم از ابتدا تا زمان تحویل پایان نامه مشاوره ها و کمک های علمی و آموزشی به شما ارایه دهیم تا بتوانید کمکی هرچند ناچیز به کشور کرده باشیم و انجام پایان نامه دکتری توسط دانشجو بطور کامل در سال های آتی نهادینه گردد . چون به این عقیده داریم که تولید علم یعنی تولید شغل ، و تولید رفاه برای همه مردم ایران.

پایان نامه - 5.0 out of 5 based on 4 votes
 • مهمان - سمیرا قربانی

  سلام یکی از دوستای من رشته حسابداری بود پایان نامه اش رو داد شما براش انجام دادین و میگفت خیلی راضی بوده. منم میتونم به همون مجری که ایشون پایان نامه اش رو داده بدم انجام بدن؟

  دوست دارم 0 لینک کوتاه:
 • مهمان - عزت الله رنجبر

  با سلام خدمت همه. راستش من زیاد با فضای مجاری آشنایی ندارم نمیتونم راحت اعتماد کنم. چطوری میتونم این اعتماد رو داشته باشم. لطفا راهنماییم کنید.

  دوست دارم 0 لینک کوتاه:
افزودن نظر

انجمن پایان نامه یکی از موسسه های مشاوره و انجام پایان نامه است که به یاری خداوند متعال توانسته در عصر اطلاعات از طریق اینترنت خدمات جامعی به دانشجویان در زمینه پایان نامه، مقاله و پروپوزال در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارایه دهد. یکی از دلایل اشتیاق مشتریان برای سفارش خدمات به ما اطمینان از کیفیت و غنای کارهای تحویلی است. چون این موضوع را جز رسالت خود میدانیم که بایستی محتوای ناب تحویل مشتریانمان دهیم. به همین خاطر است که در انتخاب مجریان و همکاران بسیار حساسیم و با افرادی که خواسته یا ناخواسته از محتوای کپی استفاده میکنند، مماشاتی نداریم. مهمترین دستاورد ما اعتماد شما عزیزان است که به لطف این دستاورد موفق به تکمیل سه هزار پایان نامه شده ایم. رسالتمان را در کنار اعتماد شما ادامه خواهیم داد.

انجمن پایان نامه - مجری مشاوره و انجام پایان نامه - طراحی توسط دپارتمان طراحی سایت انجمن پایان نامه استفاده از محتوا با ذکر تزفروم بلامانع است

جستجو در سایت

لطفا امتیاز دهید:

به این صفحه

به این سایت